تفاوت Elastix با FreeBPX

تفاوت Elastix با FreeBPX

تفاوت Elastix با FreeBPX


Elastix vs FreePBX
Elastix  وFreePBX  از معروف ترین سیستم عامل های متن باز حال حاضر می باشند که هم اکنون در دسترس شما هستند. اگر شما به دنبال یک راه حل در کسب و کار خود می باشید در این مقاله با  مقایسه Elastix در مقابل FreePBX راه حلی ارزشمند برای شما در نظر گرفته شده است .
در این مقاله به مقایسه Elastix و FreePBX پرداخته شده و به تفاوت ها و شباهت های هر کدام نگاهی انداخته  شده است .
نرم افزارهای Elastix و FreePBX چه هستند؟
Elastix
دردفاتر کشور های مختلف، Elastix بیشتر از یک نرم افزار کدباز است  . شرکت در 10 سال بالغ بر 100000 نسخه مختلف  ازنرم افزارهای Elastix را در سراسر دنیا بر روی سرور های مختلف نصب کرده است. علاوه بر این بالغ بر 3.5 میلیون نرم افزار نیز در سراسر دنیا از اینترنت  دانلود شده است.
FreePBX
Sangoma که یک شرکت سازنده IPPhone ها می باشد در ژانویه 2015 یک نسخه قدرتمند
از FreePBX به بازار ارائه کرد که بسته  ی نرم افزاری آن در سرورهای لینوکس نصب و پیکربندی گردید.
مقایسه Elastix در مقابل FreePBX :
هر دوی این نرم افزارها مانند رابط گرافیکی Asterisk  شباهت های زیادی از نظر پایه ای دارند که بستگی به نسخه تحت پشتیبانی Asterisk دارد و همچنین به نرخ و توسعه و نسخه جدید نرم افزار که توسط سازنده ارائه میشود.
ماژول های پیشرفته مبتنی بر License
با وجود اینکه هر دوی این نرم افزار ها نرم افزارهای کدباز و رایگان میباشند ولی همچنان هزینه هایی جهت خرید شخصی سازی شده ، باید پرداخت گردد . مانند:
DINOMI Call Center Module  (ماژول تلفنی مرکزی DINOMI)
وقتی که نسخه پایه به صورت رایگان ارائه میشود نسخه ی دیگری به عنوان نسخه پیشرفته ارائه میگردد که بسیار پیشرفته تر از نسخه پایه میباشد و تقریبا به ازای هر سیت حدود 60 $ باید پرداخت شود.
High Availability Add-on(اضافه کردن ویژگی دسترسی بالا)
قیمت هر نود برای این ویژگی در حدود 199$ است و هر نوع مختص یک سرور میباشد و همچنین برای اجرای این ماژول حداقل دو سرور مورد نیاز است.
ماژول بازرگانی مبتنی بر مجوز FreePBX:
این مجوز برای حدود 25 سال میباشد مگر اینکه زمان دیگری برای آن اعلام شود.
که در ادامه به برخی از موارد آن میپردازیم:
Extension Routing
کنترل آسان برای هر اکستنشن که میتواند در مسیر های خروجی مورد استفاده قرار گیرد قیمت مجوزها 39$ است.
Endpoint Manager
تدارک و Config خودکار برای بیش از 220 دستگاه تلفن که قیمت این مجوز 75$ میباشد.
Sysadmin Pro
قابلیت فراهم کردن عملکرد مدیریت و کنترل برای PBX مانند سرور FTP و دینامیک DNS که قیمت آن حدود 25$است.
Xact Dialer
فعال کردن عملکرد خروجی پخش ،  قیمت ان برای 25 سال حدود 795$ و برای یک سال 395$میباشد.
FaxPro
اضافه کردن عملکرد های اضافی بر روی ماژول فکس استاندارد ، قیمت آن برای 25 سال حدود 150$ و برای یک سال حدود 65$ است.
Call Recording Reports
عملکرد قوی برای مدیریت گزارش ضبط تماس ، قیمت ان حدود 99$است.
Q-Xact
مدیریت صف انتظار و ACD اضافی که هزینه ان برای 25 سال حدود 795$و یا 395$ برای یک سال است.
Outbound Call Limiting
اجازه ایجاد قوانین برای جلوگیری از تماس مکرر با همان شماره برای بازاریابی که قیمت ان برای 25 سال 195$ و برای یک سال حدود 65$است .
CallerID Management Module
به سیستم CallerID اجازه می دهد که هر اکستنشن را تغییر دهد. هزینه آن 65$ است.
VM Notify
از جمله گروه های Voicemailکه قادر به تماس با لیست تماس ها به صورت یک به یک میباشد تا زمان پایان لیست که هزینه مجوز آن 75$ است
Appointment Reminder
به PBX اجازه می دهد که به صورت خودکار قرار های ملاقات را یاد آوری نماید و همچنین برنامه ریزی برای برقراری یک تماس در تاریخ هاو زمان های  خاص با تنوع تلاش مجدد برای تماس تا برقراری آن، که مجوز ان 75$ هزینه دارد .
Zulu UC
یکپارچه سازی ارتباطات وب که با FreePBX ادغام میشود برای امکاناتی مانند : SMS و فکس و… که هزینه مجوز ان برابر با 199$ است
مقایسه محصولات و خدمات Elastix و FreePBX :
در کنار نرم افزار های کدباز PBX  هر دو کمپانی یک سری محصولات و خدمات ارائه میدهند:
Elastix (خدمات و محصولات)
IP PBX Servers
Elastix سه نوع مختلف سرور پیشنهاد میدهد که ویژگی های هر کدام بستگی به نحوه ی تماس ها و اتصالات مورد نیاز دارد. microUCS  قابلیت حمایت 15 اکستنشن و4 تماس به صورت همزمان را دارد . miniUCS قابلیت حمایت 50 اکستنشن و32 تماس به صورت همزمان، بنابراین قابلیت حمایت از 8 خط سانترال انالوگ و یک خط E1 را دارد . قوی ترین سرور NLX4000 است که قابلیت حمایت از300 اکستنشن و120تماس به صورت همزمان را دارند، بنابراین قابلیت حمایت از 48 خط سانترال انالوگ و 4 خط E1 را دارد .
IP Phones
سه نوع مختلف در Elastix در دسترس میباشد که شامل 1 خط LXP150 و 2 خط LXP180 و 3 خط LXP250 میباشد
GSM Gateways
EGW200 GSM gateway اجازه ی اتصال PBX را به شبکه سلولی GSM میدهد و اگر راهی برای اتصال به شبکه نباشد یک راه حل خوب برای اتصال، اینترنت است .
SIP Firewall
پکیج SIP قابلیت بازرسی 50 تماس همزمان را داراست
Monitoring Services
سرورهای Elastix به صورت خاص برای  خدمات نظارت در سه نوع و در سه قیمت متفاوت برای ویژگی های مختلف طراحی شده اند . برنامه اصلی 9.99$ برای هرماه هزینه دارد .(یا 99$ برای هرسال )
Training
دوره های آموزشی ابتدایی و حد وسط و حرفه ای و کارشناسی در دسترس اند که امکان شرکت برای بدست آوردن سطح های مختلف و کسب گواهی نامه برای شرکت کنندگان را فراهم میسازد. این کلاس ها هم چنین به صورت آنلاین در دسترس اند و دامنه قیمت ها از 300$ تا 700 $ می باشد .
Paid Support
Paid Support یا براساس تقاضا یا براساس اشتراک در دسترس است. براساس تقاضا هزینه ی بسته نرم افزاری5،1یا10 ساعت 140$ ، 663$ و1256$ می باشد بنابراین بزرگترین بسته نرم افزاری با ساعات موثر هزینه ی کمتری دارد. این بسته های نرم افزاری پشتیبانی 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته را دارا می باشند.حمایت سالانه اشتراکی بصورت استاندارد (1165 $ هر ساله) یا پیشرفته (2329$ هرساله ) هزینه دارد .
Custom Development
اگر شما به نصب و پیکر بندی سفارشی نیاز دارید  به ازای  هر ساعت 60$ هزینه دارد .
FreePBX  (محصولات و خدمات )
FreePBX Appliances
این سرورها برای اجرا در نرم افزار FreePBX سفارشی ساخته شده اند، که به سادگی به نام سیستم تلفنی FreePBX و10و60و100و300و500و1000 که عدد مدل آن است به حداکثر تعداد کاربر که هر دستگاه قادر به پشتیبانی است، اشاره دارد. دامنه قیمت آنها از 495$ برای 10و 5995$ برای 1000 میباشد.
Sangoma Phones
سه مدل تلفن از Sangoma دردسترس است که برای کار با Free PBX  به صورت سفارشی طراحی شده اند. هزینه اترنت برای دو خط 100/10    300$ و برای 4 خط 1000/100/10 و صفحه نمایش رنگی 500$  و برای 6خط 1000/100/10 و صفحه نمایش رنگی 700$ است.
SIP Station SIP Trunks
سیپ ترانک  نا محدود هرماهه حدود 24.99$ هزینه دارد. توجه داشته باشید که هر ترانک قادر به رسیدگی یک تماس در یک زمان را دارد .
Hosted FreePBX
اگر شما ترجیح مید هید که PBX  خود را در فضای ابری اجرا کنید این یک ویژگی خوب  می باشد. سه برنامه که دردسترس است و برای سطح های مختلف از عملکرد پیشنهاد  می شود قیمت آنها 34.99 $ برای هر ماه (Aluminum plan) و 39.99 $ برای هر ماه (Iron plan) و 44.99$ برای هر ماه (Steel plan) می باشد .
Training
آموزش پیشرفته و ابتدایی کلاس ها در زمان های متفاوت در طول سال در دسترس می باشد .
Paid Support
نرخ فعلی 395$ برای دو ساعت و 695$ برای 8 ساعت و همچنین 1350 $ برای 10 ساعت می باشد.
FaxStation
اتصال مستقیم به ATA  و جایگزین کردن ATA به دستگاه فکس و همچنین فراهم کردن فکس قابل اعتماد T.38و کامل کردن یک سرویس فکس که همراه با DID  ارائه میشود برای کاهش هزینه ماهانه بسیار مفید می باشد .
چگونگی پشتیبانی و نصب نرم افزار کد باز PBX
شاید یکی از بهترین فواید انتخاب یک نرم افزار کد باز این است که همیشه یک جامعه بزرگ را پوشش می دهد بنابراین قبل از خرید ساعاتی برای پشتیبانی و تلاش برای کمک گرفتن از جوامع Elastix   و  FreePBX صرف کنید. این ها انجمن های موثری هستند با هزاران پست و معمولا صدها  کاربر آنلاین در هر نقطه و زمان. بنابراین اگر شما سوالی داشته اید که بلافاصله جواب داده نشده است، یک جستجوی سریع  انجام دهیدکه متعاقب آن یک فرد بسیار آگاه به پست شما واکنش نشان خواهد داد .
جوامع پشتیبانی را می توان در مکان های زیر یافت:
Elastix Support Commnunity
FreePBX Support Commnunity
مقالات و فیلم ها هم چنین یک منبع از اطلاعات هستند.
چگونه Elastix را نصب کنیم؟
چگونگی نصب Elastix درجزئیات مقاله ذیل شرح داده شده است Elastix Setup Guide.
چگونه FreePBX را نصب کنیم؟
چگونگی نصب Free PBX  در جزییات مقاله ذیل شرح داده شده است .
FreePBX Setup Tutorial.
Final Thoughts
این مقایسه ای بین سیستم عامل های کد باز FreePBX و Elastix بود. این بسته ها به صورت رایگان قابل دانلود می باشند. موارد زیادی از آیتم های  بالقوه گران نیز وجود دارند،  که شما باید بهترین گزینه هارا برای کسب و کارتان در نظر بگیرید.
اگر کسب و کار شما فقط نیاز به ویژگی های اساسی دارد،پس بسته های پایه گزینه خوبی برای شما است. اگر کسب و کار شما نیاز به ویژگی های پیشرفته تر داشته باشد، یکی از موارد مشروحه بالا می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اما شما باید برای برآورد هزینه ها مواردی مانند آموزش، پشتیبانی، مجوز ها و تجهیزات را در نظر بگیرید.

نویسنده: علیرضا چوبفروشی

ITSGCO

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *