رایانش ابری (Cloud Computing) چگونه کار میکند-قسمت اول

رایانش ابری

رایانش ابری


رایانش ابری (Cloud Computing) چگونه کار میکند-قسمت اول
اگر شما به دنبال تبدیل شدن به یک مهندس رایانش ابری هستید و یا میخواهید مدیری باشید که فقط مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این صنعت هستید ، می‌توانید مبانی رایانش ابری را اینجا یاد بگیرید.
آیا به نظر شما یک ابر رایانه چگونه کار می‌کند؟ ما اصول اساسی این فناوری را برای شما توضیح خواهیم داد. رایانش ابری همیشه در حال گسترش و هوشمندتر شدن است.
حتی اگر فقط با تکنولوژی و رایانش آشنا شده‌اید ، قطعا رایانش ابری را به عنوان موضوعی داغ در میان مکالمات خود مطرح کرده‌اید. اطلاعات زیر به شما در مورد این تکنولوژی محبوب اطلاع خواهد داد و به شما کمک خواهد کرد که بدانید چرا این موضوع در میان جامعه فن‌آوری ، بسیار جذاب است.
علاوه بر این، ما به آنچه که از آینده رایانش ابری انتظار می رود نگاه می کنیم.
رایانش ابری چیست؟
رایانش ابری گاهی اوقات به عنوان ابر  شناخته می‌شود و رایانش ابری راهی برای اشخاص حقیقی و شرکت‌هاست تا به منابعی دیجیتالی از هر نقطه دنیا ، توسط اینترنت دسترسی داشته باشند. رایانش ابری معمولا توسط شخص ثالث به عنوان یک سرویس نرم افزاری و یا بعضی اوقات با استفاده از تکنیک‌های DIY و سخت‌افزار AD HOC در خانه ساخته می‌شود. رایانش ابری معمولا نیاز به سخت افزار و یا نرم افزارهای در محل را حذف و یا کاهش می‌دهد. به عنوان مثال اگر فردی یک هارد بکاپ را خریداری کرده که به سیستم رایانش ابری اتکا می‌کند ، آن فرد می‌تواند فایل‌هایش را از طریق اتصال به اینترنت انتقال دهد تا در یک منطقه و یا حتی کشوری دیگر قابل بازیابی باشد. به طور معمول این فایل‌ها در مکان‌های مختلف ذخیره می‌شوند تا امنیت و افزونگی بیشتری داشته باشند و این امر توسط راه حل‌های سخت‌افزاری استاندارد غیر ممکن است.
رایانش ابری پتانسیل افزایش به شدت منابع در دسترس را بیان می‌کند. از آن‌جایی که برخی از مردم آن را به عنوان برون سپاری فناوری اطلاعات می‌شناسند مفهوم برون سپاری در صنعت خدمات مشتری‌ها بسیار رایج است. بسیاری از شرکت‌ها وظایف خود را به نمایندگان مجاز در سایر نقاط می‌سپارند ، چرا که قادر به یافتن مسئولان خدمات مشتری مناسبی در اطراف خود نبودند.به عبارتی اگر شما یک نوع نرم افزار مورد نظر را نداشته و یا به سرور مناسب برای نیازهای شرکتتان دسترسی نداشته باشید رایانش ابری شانس خوبی برای پر کردن این جای خالی به شما می‌دهد.
 
مثال هاى رايج از تكنولوژىِ پردازشِ ابرى
 
پردازش ابرى شايد يك مفهوم بيگانه بنظر برسد ؛ اما شما بدون آنكه متوجه باشيد ، به صورت روزانه از آن استفاده ميكنيد:
 
  • چك كردن ايميل هايتان در هر نقطه ى دنيا با وارد شدن به يك سيستم اينترنتى وِب ميل.
  • ذخيره كردنِ يك فايل به صورت آنلاين و بعد داشتن دسترسى به همان فايل در محل كارتان، حتى با اين وجود كه فايلِ اصلى در كامپيوترتان در منزل است.
  • همکاری در یک صفحه گسترده آنلاین به اشتراک گذاشته شده با همکارانى که از مکان های مختلف در دفتر هاى مختلف کار می کنند. بجاى خريد ديسك هاى فيزيكى و نياز به دانلود محتويات ، در اين ديسك ؛ توانايى اجاره ى برنامه هاى كاربردى نرم افراز و ذخيره كردنِ فايل هايى كه به وجود مى آوريد را داريد. اين مثال از پردازش ابرى، با توجه به اين كه برخى از سخت افراز ها به مرور منسوخ ميشوند؛ بسيار كارآمد است. بجاى آنكه فرد ديسك هاى چند بار مصرف را بار ها خريدارى كند ؛ مصرف كننده ميتواند با پرداخت يك هزينه ماهانه، دسترسى نا محدودى به اين سرويس داشته و هر زمان كه آپديت جديدى ارائه ميشود ؛ آخرين نسخه را دريافت كند.
مشخصات رایانش ابری
چند شاخصه وجود دارد که رایانش ابری را از دیگر گزینه‌ها جدا می‌سازد. همین عوامل باعث جذابیت رایانش ابری می‌شود. برای شروع ، تکنولوژی رایانش ابری سرویس مدیریت شده‌ای را ارائه می‌دهد که در آن شما می‌توانید روی کار خود تمرکز کرده و این سرویس برای شما کاملا امن گردیده است.
هنگام استفاده از Microsoft Word ، به قسمت  Preference رفته و نسخه‌ای که می‌خواهید فایلتان با آن ذخیره شود را به صورت دوره‌ای مشخص کنید. زمانی که این کار را انجام دادید ، خیالتان راحت است که خاموش شدن ناگهانی سیستم و یا دیگر اتفاقات تاثیری بر روی کار شما نخواهد گذاشت و شما حداقل یک نسخه ابتدایی از فایلتان را ذخیره دارید. اما باز با این حال ، همیشه احتمال از دست رفتن اطلاعات شما به هر دلیلی وجود دارد.
هرچند هنگام استفاده از Google Drive که یک پردازنده‌ی ابری دارد ، هرچیزی که شما تایپ کنید به صورت خودکار در ابر ذخیره خواهد شد.
هیچ نیازی به تغییر تنظیمات برای ذخیره و یا طراحی یک پوشه برای طبقه بندی کارهای ذخیره شده نیست. طبیعت مدیریت شده‌ی سرویس‌های ابری مانند Google Drive به کاربران اجازه می‌دهد تا از مزایای تکنولوژیی وجود دارد استفاده کنند و از بابت ذخیره سازی کارهای انجام شده ، کاملا مطمئن باشند.
بسیاری از خدمات رایانش ابری بر اساس نیاز کاربران در دسترس هستند و کاملا مقیاس پذیر می‌باشند. اگر نیازهای شما از یک ماه تا ماه دیگر تفاوتی ایجاد  کرد ، این امکان وجود دارد که شما با توجه به نحوه استفاده شما می‌توانید به آسانی با توجه به مقدار تغییراتی که اعمال کرده‌اید  هزینه آن را کمتر یا بیشتر بپردازید.
درگذشته همیشه این احتمال وجود داشت که شما یک سرویس گران را بخرید و بعد متوجه شوید که بیشتر از آن چیزی که شما نیاز دارید قابلیت دارد و یا بلعکس ، سیستم و شبکه‌ای را که خریداری می‌کردید که بسیار کوچکتر و ساده تر از میان شماست .
رایانش ابری این احتمال را به حداقل می‌رساند  چرا که شما می‌توانید بدون قراردادهای طولانی به بیشتر خدمات این سرویس‌ها دسترسی داشته باشید.
رایانش ابری خدمات خود را به صورت عمومی یا خصوصی ارائه می‌دهد. یک اکانت ایمیل ابری یک مثال برای سرویس عمومی رایانش ابری‌ست ، هرچند بسیاری از شرکت‌ها از شبکه‌های خصوصی مجازی(VPN) برای دسترسی به ابرها استفاده میکنند. مانند ابرهایی که فقط برای پرسنل خاص یک شرکت مشخص قابل دسترسی هستند.

نویسنده: علیرضا چوبفروشی

ITSGCO

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *