مجازی سازی در فضای پردازش ابری

Virtualization

Virtualization


مجازی سازی ” ایجاد نسخه مجازی (به جای نسخه واقعی) ) از هر دستگاهی است  ، مانند یک سرور، دسکتاپ، یک دستگاه ذخیره سازی، یک سیستم عامل یا منابع شبکه”
به بیان دیگر ، مجازی سازی یک تکنیکی است که توانایی اجازه به اشتراک گذاشتن  نمونه فیزیکی از یک منبع خاص و یا برنامه‌ای که چند نفر یا چند سازمان به آن دسترسی داشته باشند  را دارد. این کار با اختصاص یک نام منطقی به ذخیره سازی فیزیکی و ارائه یک اشاره گر به آن دستگاه مورد نظر است.
 
مفهوم مجازی سازی چیست؟
ایجاد یک ماشین مجازی سازی بر روی سیستم عامل و سخت‌افزار موجود  به عنوان مجازی سازی سخت‌افزاری شناخته می‌شود. یک ماشین مجازی ، محیطی را فراهم می‌کند که از نظر منطقی از سخت‌افزار اولیه و پایه جدا شده است.
دستگاهی که در حال ایجاد ماشین مجازی است عنوان میزبان را به خود می‌گیرد و ماشین مجازی به عنوان مهمان شناخته می‌شود.
انواع مجازی سازی
  1. مجازی سازی بر روی سخت افزار
  2. سیستم عامل‌های مجازی سازی شده
  3. سرورهای مجازی سازی
  4. مجازی سازی برای ذخیره سازی اطلاعات
  • مجازی سازی بر روی سخت افزار
هنگامی که نرم افزار ماشین مجازی یا مدیر ماشین مجازی (VMM) به طور مستقیم بر روی سیستم سخت افزاری نصب می شود، به عنوان مجازی سازی بر روی سخت افزار شناخته می شود.
وظیفه اصلی   “hypervisor”کنترل و نظارت بر پردازنده، حافظه و دیگر منابع سخت افزاری است.
پس از مجازی سازی سیستم سخت افزاری، می توانیم سیستم عامل های مختلفی روی آن نصب کنیم و برنامه های مختلفی را روی آن سیستم عامل اجرا کنیم.
مکان‌هایی که این نوع سیستم استفاده می‌شود:
مجازی سازی سخت افزاری عمدتا برای سیستم عامل سرور انجام می شود، زیرا کنترل ماشین های مجازی بسیار ساده تر از کنترل یک سرور فیزیکی است.
  • سیستم عامل‌های مجازی سازی شده
هنگامی که نرم افزار ماشین مجازی یا مدیر ماشین مجازی (VMM) بر روی سیستم عامل میزبان نصب شده است به جای اینکه به طور مستقیم در سیستم سخت افزاری دخالتی داشته باشد در سیستم عامل مجازی سازی نصب شده و این سیستم با سیستم سخت افزاری ارتباط برقرار می‌کند.
مکان‌هایی که این نوع سیستم استفاده می‌شود:
مجازی سازی سیستم عامل عمدتا برای آزمایش برنامه ها در سیستم عامل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سرورهای مجازی سازی
هنگامی که نرم افزار ماشین مجازی یا مدیر ماشین مجازی (VMM) به طور مستقیم بر روی سیستم سرور نصب می شود، به عنوان مجازی سازی سرور شناخته می شود.
مکان‌هایی که این نوع سیستم استفاده می‌شود:
مجازی سازی سرور به این صورت انجام می شود که یک سرور فیزیکی تنها می تواند بر اساس تقاضا به چندین سرور تقسیم شود و برای شما چندین سرور را فراهم می‌سازد.
  • مجازی سازی برای ذخیره سازی اطلاعات
ذخیره سازی مجازی اطلاعات فرایندی است متشکل از چندین دستگاه فیزیکی ذخیره سازی که درون شبکه قرار دارند و تبدیل به یک شبکه واحد می‌شوند.
مکان‌هایی که این نوع سیستم استفاده می‌شود:
ذخیره سازی مجازی اطلاعات بیشتر برای اهداف بازیابی و پشتیبان گیری استفاده می‌شود.
چگونه مجازی سازی در سیستم پردازش ابری کار می‌کند؟
مجازی سازی نقش بسیار مهمی را در تکنولوژی پردازش ابری ایفا می‌کند. به طور معمول در پردازش ابری کاربران اطلاعات خال حاضر خود را در سیستم ابری و … به اشتراک می‌گذارد . اما در واقع با کمک مجازی سازی کاربران زیرساخت‌های خود  را به اشتراک می‌گذارند.
کاربرد اصلی تکنولوژی مجازی سازی تهیه اپلیکیشینی با نسخه‌های  استانداردی برای  کاربران ابری آن است.
مثلا با ارائه شدن نسخه جدیدی از اپلیکیشن‌ها ، تهیه کنندگان اپلیکیشن‌های پردازش ابری آخرین نسخه آن برنامه‌ها را برای کاربران فضای ابری ارائه می‌دهند  زیرا بسیار ارزان‌تر از نسخه اصلی آن است.
مجازی سازی در فضای پردازش ابری

مجازی سازی

نتیجه گیری
معنی اصلی مجازی سازی ، اجرای چندین سیستم عامل بر روی یک ماشین است  ، با اشتراک تمامی منابع سخت‌افزاری .
و این تکنولوژی به ما کمک می‌کند که مجموعه‌ای از منابع IT را گردآوری و به اشتراک بگذاریم ، تا از منافع سرشار آن در کسب و کار خویش بهره‌مند گردیم.

ITSGCO

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *