مقایسه‌ی سوییچ‌های میکروتیک و سیسکو

مقایسه سوییچ های میکروتیک و سیکسکو 2

مقایسه سوییچ های میکروتیک و سیکسکو 2


مقایسه‌ی سوییچ‌های میکروتیک و سیسکو
سوئیچ های سیسکو به عنوان یک رهبر جهانی در فناوری اطلاعات و شبکه های فیبر نوری، نقش مهمی در ساخت سوئیچ های شبکه ای و ارائه راه حل های سوئیچینگ برای مرکز داده ها و شبکه های سازمانی با فرم های بزرگ و متوسط ​​دارند. MikroTik، یک شرکت لتونی  است که در سال 1996 برای توسعه روترها و سیستم های بی سیم ISP تاسیس شد. سوییچ‌های ابری میکروتیک در چند سال اخیر توجهات بسیاری را به خود جذب کرده‌اند.
این مقاله به معرفی مختصر سوییچ‌های سیسکو و میکروتیک و تفاوت‌هایشان می‌پردازد.
سوییچ‌های سیسکو
با توجه به استفاده های مختلف، سیسکو سوئیچ های خود را به دسته های زیر تقسیم می کند: سوئیچ های شبکه LAN، کلید های ساختمان ساختمان دیجیتال، کلید های شبکه و توزیع، کلید های مرکز داده، سوئیچ های ارائه دهنده خدمات، سوئیچ های اترنت صنعتی، شبکه های مجازی و سوئیچ های کسب و کار کوچک. و هر دسته دارای مجموعه سوئیچینگ است. سوییچ سری Catalyst برای مدیریت و کانفیگ سیستم‌ کشی برای شرکت‌های کوچک و متوسط است که سیستم واحد آن‌ها دیگر نیازی به ماژول‌های اضافی ندارد.
لیست زیر در مورد سری سوئیچ کاتالیست سیسکو است.

cisco

سوییچ‌های میکروتیک
در مقایسه با سوییچ‌های سیسکو ، سوییچ‌های میکروتیک بسیار کوچکتر هستند. طبق اعلام اصلی سایت میکروتیک تنها ۱۲ سوییچ میکروتیک وجود دارد. سوییچ‌های هوشمند اترنت و روتر‌های ابر هسته دو سری ار سوییچ‌های میکروتیک می‌باشند. سوییچ ابر هسته یا سوییچ روتر ابری که به اختصار CRS نامیده می‌شوند سوئیچ‌هایی با قابلیت تنظیم بسیار بالا می‌باشند که توسط روتر OS طراحی شده‌اند. برای سوئیچ روترهای اصلی در حال حاضر ۹ مدل وجود دارد.
در ذیل لیست سه مورد مختلف از سوئیچ‌های ابر هسته را مشاهده می‌نمایید:
CRS125–24G-1S-2HnD-IN
CRS125–24G-1S-IN
CRS125–24G-1S-RM
سوئیچ‌های میکروتیک در مقابل سوئیچ‌های سیسکو
  • CPU
CPU در هر دو سوئیچ سیسکو و میکروتیک برای اهداف مدیریتی (مدیریت CLI ، SNMP و غیره) استفاده می‌شوند و بر مسیر داده تاثیر نمی‌گذارد.سوئیچینگ نه در سیسکو و نه در میکروتیک در CPU انجام نمی‌شود بلکه بر روی تراشه‌های اختصاصی به نام ASIC که به طور برای این کار طراحی شده‌اند انجام می‌گیرد.
  • مصرف برق
یکی از بزرگترین مشکلات سوئیچ‌های میکروتیک مصرف برق آن‌ها است. خریداران بهتر است که با صرف هزینه اضافی برای خرید  تامین کننده دوگانه برق سیار اقدام نمایند. بخاطر همین موضوع بسیاری از کاربران اترنت نمی‌توانند از میکروتیک در این مورد استفاده نمایند. در مقایسه با سوئیچ های میکروتیک ، سوئیچ‌های سیسکو با استفاده از تکنولوژی بسیار پیشرفته مصرف برق کمتری دارند.
  • سیستم‌های نرم‌افزاری مانیتورینگ شبکه
اکثر نرم‌افزارهای مانیتورینگ شبکه دستگاه‌های سیسکو را به صورت خودکار شناسایی می‌کنند.
هنگام پیکربندی سیستم مانیتورینگ شبکه شما ، سیستم نظارت بر شبکه شما ممکن است حتی نداند که میکروتیک چیست. بنابراین مدیر سیستم نیاز به پیکربندی آیکون‌های گرافیکی میکروتیک و پیکربندی تمام SNMPها برای  MIBs/OIDsها دارد.
  • سوئیچ‌های میکروتیک در مقابل سوئیچ‌های سیسکو: کدام یک را انتخاب کنیم؟
سوئیچ های سیسکو و میکروتیک هر دو عالی هستند، اکثر مردم آنها را دوست دارند و در همه جای دنیا مورد استفاده قرار میگیرند. با این وجود میکروتیک ممکن است در کسب و کارهای درجه یک به دلیل مشکل در پیدا کردن تکنسین های محلی و همچنین پشتیبانی و یا به دلایلی که در این مقاله ذکر شد کمی به مشکل بر بخورد ولی سیسکو هیچیک از این محدودیت ها را نداشته و تمامی استفاده کنندگان از آن راضی می باشند.

نویسنده: علیرضا چوبفروشی

ITSGCO

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *