10 سیستم عاملی که شما می توانید با Raspberry Pi اجرا کنید

raspberry-pi

raspberry-pi


10 سیستم عاملی که شما می توانید با Raspberry Pi اجرا کنید
فقط با پرداخت ۴۰ دلار می‌توانید صاحب یک رسپبری پای شوید (که البته قیمت نسخه ZERO  بسیار ارزان‌تر است) ، و در مورد رسپبری پای جای هیچ بحثی نیست. مانند بقیه رقبا توی اکثر پروژه ها همه کاره نیست  و نمی‌تواند محاسبات بسیاری را همزمان انجام دهد . رسپبری پای از نسخه رسپین استفاده می‌کند که شما با کار کردن با رسپین تفاوت چندانی بین دبیان و رسپین احساس نمی‌کنید.
رسپبین توسط بنیان رسپبری پای پشتیبانی می‌شود ، بنابراین بی شک بهترین عملکرد را بر روی این دستگاه ارائه خواهد کرد.
اما شما مجبور به ماندن با رسپین نیستید. بسیاری از سیستم عامل ‌های دیگر می‌توانند بر روی رسپبری پای اجرا شوند. فقط مطمئن شوید که قبل از هر کار یک مانیتور ، ماوس و صفحه کلید دارید تا قبل از اینکه آن را بوت کنید.
  1. سیستم عامل های مبتنی بر ARM
بیایید این را به عنوان اولین راه در نظر بگیریم . آمارها بر وجود بیش از ۸۰ توزیع مبتنی بر لینوکس برای رسپبری پای دلالت می‌کنند. این محدوده از Raspbian، PiDora، و ArchLinux (همه از طریق نصب کننده ‌NOOBS در دسترس هستند) شروع شده و Linutop  و  PiBangتمام کننده این محدوده هستند.
در این بین شما می‌توانید با Ubuntu MATE (که به خوبی بر روی این دستگاه اجرا می‌شود) آشنا شوید.
همچنین سیستم آموزشی Kano OS ، که برای همه‌ی رایانه‌های ‌Pi در دسترس است.
سپس کالی لینوکس به میدان میاید ، این سیستم عامل تصاویر سیستم‌عامل‌های دیگربرای این سیستم است که برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  1. مرکز رسانه‌ای رسپبری پای
به چندین علت ممکن است شما از این سیستم استفاده کنید ، که برای شما انتخاب‌های بزرگی هم گذاشته شده است. جالب است بدانید  که رسپین/دبیان بر روی Kodi سوار شده است و پایه ی همه‌ی این‌ها Kodi است.
Kodi محبوب‌ترین نرم افزار مرکز رسانه‌ای است.
  1. RISC OS Pi
RISC Os توسعه دانشگاه کمبریج اولین سیستم عملیاتی برای پردازنده‌های ARM بود که در سال ۱۹۸۰ انجام شد. این سیستم به طور گسترده‌ای در acorn Archimedes در مراکز آموزشی مورد استفاده قرار گرفت.
با این وجود RISC OS کاربرد و نصب ساده‌ای داشت. برای بهترین نتیجه شما به یک موس غلتک دار با سه دکمه نیاز داریم.
  1. Plan 9
اگر شما به دنبال جایگزینی برای سیستم عملیاتی دسکتاپ می‌گردید بهترین جواب برای شما می‌تواند     Unix-Like Plan 9 باشد. این یک سیستم عامل کد باز (Open Source) می‌باشد که توسط تیم ‌Unix طراحی شده است.
با کارت های میکرواسدی به صورت معمول می‌توانید برای بوت کردن سیستم عامل ‌Plan 9 استفاده کرد.
اگر شما تجربه کار با Unix را نداشته باشید سیستم عامل  Plan 9 می‌تواند شروع خوبی برای شما باشد.
  1. Retro Gaming Suites
چندین سیستم عملیاتی Retro Gaming در لینوکس وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را در رسپبری پای نصب کنید. این ابزارها در سیستم عامل رسپین/دبیان شما را قادر می‌سازند که بتوانید با دسته‌های بازی ، بازی کنید.
  1. Free BSD
لینوکس نیست ولی شبیه لینوکس است و به شیوه مشابهی عمل می‌کند. Free BSD یکی از پرکاربرد ترین سیستم‌های عملیاتی در سرار دنیا است. شما می‌توانید کدهای Free BSD  در سیستم عامل مک ، سوییچ‌های نینتندو و پلی استیشن‌های سونی ۳ و ۴ پیدا کنید. اجرای Free BSD در رسپبری پای‌ها عمدتا یک تجربه تمرکزی در خط فرمان است.به طور تعجب برانگیزی مجموعه‌ی بزرگی از نرم‌افزارها برای Free BSD در دسترس هستند. پس اگر شما قبلا در  رسپبری‌پای خود امتحان نکرده‌اید ، حال وقت امتحان آن است.
 
 
  1. Chromium OS
با منبع مشابه سیستم عامل کرومیوم می‌تواند در نت بوک ها و لپتاپ‌ها نصب شود پ همچنین در رسپبری پای‌ها. با نصب سیستم عامل کرومیوم شما به تمام ابزارهایی که در فضای ابری سیستم عامل کروم یافت می‌شوند دسترسی خواهید داشت.
در حقیقت اینجا پروژه‌ای می‌تواند تعریف شود: کروم بوک خود را برای رسپبری‌پایتان بسازید.
چندین پروژه کرومیوم مانند آنچه که گفته شد در حال انجام است.
  1. Windows 10 loT Core
بحث‌های گیج کننده زیادی در مورد Windows 10 loT Core رسپبری پای وجود دارد. ولی به طور خلاصه آن شبیه  ویندوزی نیست که شما می‌شناسید و دوستش دارید. بجای آن نسخه‌ای شبیه Windows Embedded است.
این بدان معناست که رسپبری پای می‌تواند برای اهداف توسعه مورد استفاده قرار گیرد اما برای بهترین نتایج شما باید به صورت ریموت به Windows 10 loT Core در کامپیوتر دیگری متصل شوید.
  1. Android
نصب سیستم عامل اندروید بر روی رسپبری پای امکان پذیر است. نسخه‌های متفاوتی از اندروید برای رسپبری‌پای در دسترس هستند که همگی بر پایه‌ی اندروید ۷ می‌باشد.
بعضی از تلویزیون‌های مبتنی بر اندروید از روی همین نسخه توسعه داده شده‌اند.
همانطور که انتظار آن می‌رود نصب اندروید بر روی رسپبری پای شما ، شما را قادر می‌سازد که از مجموعه بسیار بزرگ اپلیکیشن‌ها و بازی‌های اندروید استفاده کنید.
  1. AROS:AmigaOS Remake
یکی از مجبوب‌ترین سیستم عامل‌های سال گذشته AmigaOS است که به صورت کد بسته (منبع بسته) می‌باشد و مالک آن شرکت AmigaOS است.
در سال گذشته چندین کلون از این سیستم عامل به بازار آمد که تنها نسخه در دسترس برای رسپبری پای نسخه AROS می‌باشد.

نویسنده: علیرضا چوبفروشی

ITSGCO

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *